Sorgulayıcı öyküler ve sıra dışı karakterleriyle birlikte varoluşun ardındaki gizeme açılan bir kapıdır Eptalith Gezegeni. Düşlerin ötesindeki bu fantastik destan, beklenmedik sonuyla sizi şaşırtacaktır…

Işığın ve Buzun Senfonisi serisinin ilk kitabında Oğuz M. Tanaydın; idealleri, amaçları ve de türleri absürt olan üç karakterle birlikte büyülü bir gezegeni tasvir etmekte, Zolgot Toprağı olan Eptalith’i anlatmaktadır.

İlkel fânilerin yaşadığı Eptalith’e bir uzay mekiği düştüğünde, birbirlerinden nefret eden iki galaktik varlığın bitmeyen mücadelesi artık burada devam edecek; onlar birbirlerini alt etmenin dolaylı yollarını ararken bu diyarın yerlileri olan Zolgotları piyon gibi kullanıp gezegenin altını üstünü getireceklerdir.

“Işığın ve Buzun Senfonisi-Zolgot Toprağı” isimli roman; bilim-kurgu, komedi ve korku temalarını Dünya benzeri bir gezegende işlerken, iki ölümsüz varlığın sebep oldukları olaylar dâhilinde, gizlice, ruhani olguların evrenselliğini sorgulamakta, var oluşun ardındaki gizemi ise iki ölümsüz arasındaki mücadeleye sonradan katılacak ve Kehanet’i gerçekleştirecek bir Eptalithli üzerinden irdelemektedir. Zira ikisinden de daha zeki olan bu fâni; görünen ve duyulan her şeyin, boyutlar ötesindeki dev bir bilincin hayal yansıması olduğunu hissetmekte, kendisinin bir tasarım içine hapsedildiğini sezmektedir.