Kitabın, ‘Determinant niye alırız? x2’nin integrali neden x3/3?’ gibi sorularla başlayan bir hikayesi var. Bu kitabı okuduğunuzda, ezberleyip geçtiğiniz matematiksel kavramların arka planını görecek, hayata ve işinize bambaşka bir gözle bakacak, analitik düşüncenin ruhunu yakalayacaksınız. Bir arkadaşım ‘Bu kitap lise ve üniversitelerde mecburi okutulması gereken kitapların en başında olmalı,’ demişti. Okuyun buna siz karar verin.” -Musa Yıldırım yazar.
*
“Matematiğin yaşamımızda her şeyin temeli olduğunu çoğumuz bilir ama hakikaten matematik adına okul yaşamımızda öğrendiklerimizin gerçek hayatta ne anlam ifade ettiğini çok azımız bilir. Alanında çok özgün bir eser olan bu kitabı okuma fırsatı bulanlar, matematik ile yaşam bağıntısını anlayabilen şanslılardan olacaktır.”
-Hüseyin FAZLA
Hv.Plt.Tuğg. (E)
Uçuş Başkanı, TUSAŞ
*
İlk defa matematiğin bu kadar pratik ve gizemli kurgularını çok hoş ve akılda kalıcı hikâyeler eşliğinde kendisinden dinlemiştim. Elbette bu hikâyelerin ve güzel problemlerin genç kuşaklara aktarılması gerekiyordu. Ben pek çok bilmediğimi bu kitapta öğrendim, herkesin keyifle dağarcığını artıracağına ve matematiğin gizemini keşfedeceğine eminim.”
-Enis Müçteba MEMİŞ
F-16 Programlar Müdürü, TUSAŞ
“Matematik belleyerek değil keşfederek öğrenilir. Bir kitap düşünün, matematiği hikâyeleştirmiş; eğer sayılar sizi korkutup matematikten soğuttuysa bence bu kitapla kendinize son bir şans daha verin. Çünkü matematik demek mantık demek, soru çözme yeteneği demek, hayatta problemler varsa çözümü de bu kitapta. Keyifle okudum, emeğinize sağlık.”
-Bahar GÜNAY
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Hacettepe Üniversitesi .